Biznes a COVID-19, jak wygląda nowa rzeczywistość?

Czas pandemii znacząco wpłynął na kształt niemal wszystkich przedsiębiorstw. Procesy biznesowe zostały zakłócone, a zarządzający firmami musieli szybko przystosować się do zachodzących zmian: innych potrzeb klientów, dystrybutorów czy dostawców. Nowa rzeczywistość, która dopiero nabiera kształtu, składa się ze złożoności, niepewności i możliwości. Jakie wyzwania stoją dziś przed nami wszystkimi?

Nowy wymiar pracy biurowej

Praca zdalna wymusiła zmianę systemu i podejścia do pracy. Co prawda, rozwój technologii sprawił, że wiele firm już od dłuższego czasu wdrażało system home office, jednak pandemia koronawirusa znacząco zwiększyła skalę tego zjawiska. Formuła pracy z domu stanowi jednak wyzwanie: menadżerowie muszą znaleźć nowy sposób na zarządzanie działaniami i formuły mierzenia wyników, a pracownicy poszukują motywację do tego, żeby w domu efektywnie pracować. Poza wieloma zaletami, ta formuła niesie także za sobą pewne zagrożenia.  Wśród nich warto wskazać na konieczność doskonałego zarządzania sobą w czasie i przemyślaną organizację pracy, której nie zakłócą domowe obowiązki i rozpraszacze.

Ergonomia pracy zdalnej

Praca z domu może negatywnie odbijać się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Niezbyt przyjazne dla naszego kręgosłupa wydaje się spędzanie kilku godzin dziennie w tej samej pozycji, co jest nam znane z pracy biurowej. Jednak dodatkowe problemy z układem ruchu pojawiają się w przypadku długotrwałej pracy zdalnej. Niewielu z nas ma odpowiednio dostosowaną do pracy w domu przestrzeń. Kilka, czy nawet kilkanaście godzin pracy przed komputerem przy kuchennym stole, na kanapie czy w fotelu, powoduje obciążenia kręgosłupa, a co za tym idzie, długotrwałe bóle. Niestety nie każdy jest w stanie przygotować w warunkach domowych wygodne stanowisko, w którym niezbędne jest dobrze wyprofilowane, podpierające kręgosłup krzesło oraz odpowiedniej wielkości biurko, czy stół, dopasowany wysokością do naszego wzrostu, umożliwiające prawidłowe ułożenie ramion i nadgarstków. Brak profesjonalnych miejsc pracy ma zatem ogromny wpływ na nasze zdrowie. W Dalmec od zawsze mamy na względzie ergonomię pracy – dzięki implementacji nowoczesnych manipulatorów, firmy są w stanie odciążyć operatorów podczas operacji przeładunkowych (zob. jak manipulatory przemysłowe pomagają eliminować problem chorób MSD).

Nowa forma współpracy

W tej chwili zdecydowana większość spotkań biznesowych odbywa  przez wideokonferencje. Największą zaletą tego systemu jest przede wszystkim duża oszczędność czasu, który na co dzień wykorzystujemy na dojazd do miejsca pracy czy spotkania u klienta. Pracownik może dzięki temu poświęcić więcej czasu na przygotowywanie oferty, bez konieczności spędzania długich godzin w aucie. Nowa forma spotkań to jednak także nowe wyzwanie. W Dalmec, w trakcie realizowania projektów, podstawowym krokiem jest przeprowadzenie obszernego wywiadu z klientem (Zob. dlaczego Solidny wywiad to podstawa) na temat produktów, które mają być przenoszone przez potencjalny manipulator, warunków pracy oraz konkretnych miejsc pobierania i odkładania produktu. Nic więc dziwnego, że ograniczona liczba wizyt u klienta nie ułatwia przygotowania oferty. Jednak w Dalmec wychodzimy naprzeciw pandemicznej rzeczywistości, szukamy nowych narzędzi i rozwiązań. Ostatnio wdrożyliśmy nowoczesny skaner laserowy 3D, który znacząco skraca czas wizji lokalnej. Możemy go poświęcić na rozmowę z klientem, a tymczasem jednocześnie pobierać wymiary i skany otoczenia.

Zmiany w organizacji pracy na liniach produkcyjnych

Wiele przedsiębiorstw stara się zwiększyć bezpieczeństwo podczas pandemii, wprowadzając dodatkowe obostrzenia. Przykładem jest wprowadzenie wśród pracowników produkcyjnych pracy  w systemie zmianowym, z wyróżnieniem grup o mniejszej liczbie. Dodatkowe zmiany pozwalające na zmniejszenie liczby pracowników to szansa dla producentów maszyn. Manipulatory przemysłowe to narzędzia, które pozwalają zastąpić pracę człowieka podczas operacji transportu bliskiego. Dlatego też nowy system staje się momentem, w którym wiele firm decyduje się na wprowadzenie nowych rozwiązań, zwiększających wydajność pracy (Zob. jak manipulator przemysłowy oszczędza pieniądze firmy).

Jeśli też chcesz zwiększyć efektywność pracy w swojej firmie, sprawdź rozwiązania Dalmec, które pomogą ci wprowadzić przemyślane, skuteczne zmiany nie tylko na czas pandemii.

Skontaktuj się z nami!

Kategorie

ManipulatoryUTBOszczędnościUrządzenia Transportu BliskiegoManipulatory PrzemysłoweFinanse

Czytaj więcej