Kategorie
Finanse Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Oszczędności Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Manipulator przemysłowy oszczędza pieniądze firmy

Jeżeli interesujesz się zakupem pierwszego urządzenia do wspomagania przenoszenia lub manipulatora przemysłowego, to możesz też szukać zamiennika dla używanego urządzenia. Niezależnie od powodu, kluczową sprawą jest wzięcie pod uwagę długoterminowej wartości, jaką może zaoferować nowoczesne i odpowiednio dobrane urządzenie. Trzeba wziąć pod uwagę także ryzyko strat, jakie wiążą się ze źle dobranym sprzętem.

Podejmując decyzję o zakupie nowego sprzętu, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów.

Częstotliwość kontuzji pracowników

Manipulatory przemysłowe i urządzenia wspomagające podnoszenie są zaprojektowane do wspierania pracowników w bezpiecznym i szybkim przenoszeniu dużych lub ciężkich ładunków. Ogólnie mówiąc, firmy instalujące manipulatory przemysłowe, obserwują spadek liczby kontuzji związanych zarówno z wypadkami, jak i pomyłkami operatorów. Weźmy na przykład Forda. Przedstawiciele firmy zaobserwowali 70% redukcję częstotliwości wypadków na linii produkcyjnej, gdy wdrożyli technologie wspomagające przenoszenie na swoich liniach produkcyjnych.

Na nieszczęście, sprzęt o niskiej jakości może mieć odwrotny efekt: może ranić operatorów, których miał chronić. Na przykład, jeśli operator spróbuje samodzielnie rozwiązać problem z manipulatorem przez usunięcie elementu zablokowanego w uchwycie urządzenia, ryzykuje upuszczenie na siebie ciężkiego, a czasem też ostrego ładunku (zob. bezpieczeństwo przy operacjach transportu bliskiego).

Ryzyko i koszty takich wypadków są bardzo wysokie. Wypadek może mieć różne konsekwencje: od strat z powodu nieobecności pracownika, który uległ wypadkowi, rekompensat finansowych dla pracowników, wnoszonych przez nich pozwów sądowych. Główny Urząd Statystyczny w 2018 r. odnotował ponad 84 tysiące osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Pracownicy takich branż jak przetwórstwo przemysłowe czy transport i gospodarka magazynowa w porównaniu do innych sektorów częściej doznają wypadków przy pracy, a co za tym idzie – spędzają średnio nawet kilkanaście dni w roku na zwolnieniach z powodu wypadków czy chorób związanych z pracą. Jest to zdecydowanie wyższy wynik w porównaniu do innych zawodów. Oznacza to, że we wskazanych sektorach pracodawcy wydają większe środki na rekompensaty dla pracowników.

Co to oznacza dla Ciebie i Twojego manipulatora przemysłowego? Urządzenie, które wybierzesz, powinno spełniać standardy bezpieczeństwa, a firma, od której kupujesz urządzenie, powinna dysponować wszelkimi dokumentami potwierdzającymi bezpieczeństwo jej urządzeń. Nigdy nie zaniedbuj bezpieczeństwa, szukając najtańszych rozwiązań, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że tania maszyna przyczyni się – zamiast do wzrostu – do spadku bezpieczeństwa na hali.

Częstotliwość przestojów

Nigdy nie możesz przewidzieć, kiedy Twoje urządzenie przestanie działać. Nikt nie chce myśleć, że nowe maszyny mogą działać nieprawidłowo, ale w pewnym momencie, każda maszyna wymaga napraw. Znaczenie ma oczywiście, jak często te naprawy są wymagane i jak wcześnie się one zaczynają.

Aby zapobiec tych kosztownych przestojów, musisz szukać urządzeń tak zbudowanych, żeby spełniały najwyższe standardy. Nie kontraktuj żadnego manipulatora czy urządzenia wspomagającego przenoszenie, jeśli jego żywotność nie będzie wynosiła co najmniej kilka milionów cykli przy prawidłowym użytkowaniu i utrzymaniu. Robiąc tak, narażasz się na kosztowne (i niepotrzebne) przerwy w pracy.

Największy koszt, jaki musisz ponieść, jeśli dojdzie do awarii, nie wiąże się z naprawą lub wymianą maszyny. To przychód, który tracisz, ponieważ nie masz możliwości wypełnienia planu produkcyjnego. Jeśli nie będziesz mógł produkować przez godziny czy dni, będziesz musiał stawić czoła ryzyku niewypełnienia planu obrotów. Grozi Ci również spotkanie z niezadowolonymi klientami. Może to również doprowadzić do ich bezpowrotnej utraty. Dla dobrej kondycji Twojego biznesu, musisz ostrożnie podejmować decyzje zakupowe.

Łatwość i szybkość produkcji

Manipulator przemysłowy czy urządzenie do wspomagania przenoszenia wysokiej jakości powinno uprościć i przyspieszyć Twój proces produkcji. Niestety, nie jest to prawdą w przypadku wszystkich urządzeń, dlatego należy ostrożnie dokonywać wyboru.

Dedykowane urządzenie wspomagające ma dużą przewagę nad maszyną „z półki”, gdyż można je zaprojektować w nawiązaniu do danego gniazda roboczego, określonych materiałów i możliwości pracowników (zob. manipulator przemysłowy: gotowy czy robiony na zamówienie?). Urządzenie półkowe może nie spełniać szczególnych wymogów, jakie wiążą się ze specyfiką Twojej pracy. W efekcie operatorzy mają więcej pracy. Te „obejścia” w najlepszym razie spowalniają produkcję, a w najgorszym razie prowokują możliwe do uniknięcia wypadki pracowników.

Prawidłowo dobrany sprzęt może przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie dotyczące operatorów linii produkcyjnej. To z kolei umożliwia redukcję kosztów. Pozostałych pracowników można oddelegować do innych zadań, gdzie można lepiej wykorzystać ich umiejętności

Wybór prawidłowego urządzenia wspomagającego lub manipulatora przemysłowego

Pamiętaj więc, że dokonując wyboru urządzenia wspomagającego lub manipulatora przemysłowego, które ma zaoszczędzić Twojej organizacji pieniądze, musisz zadać sobie następujące trzy pytania:

  1. Jaka jest średnia żywotność urządzenia?
  2. Czy maszyna została zaprojektowana mając na uwadze bezpieczeństwo?
  3. Czy urządzenie będzie bezproblemowo pracowało w Twoim unikalnym otoczeniu pracy?

Otrzymanie odpowiedzi na te pytania pomoże Ci uniknąć maszyn generujących koszty i zapewnić, że Twoje środowisko produkcyjne będzie bezpieczne dla operatorów jak również zapewni wysoką wydajność.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o projektowaniu manipulatorów dostosowanych do potrzeb konkretnych środowisk produkcyjnych, skontaktuj się z nami.