Kategorie
Bez kategorii Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego

Równouprawnienie a warunki pracy. Jak manipulatory przemysłowe mogą pomóc kobietom?

Kobiety są silne psychicznie. Często są w stanie mierzyć się w życiu z prawdziwymi ciężarami. Przy przenoszeniu ładunków różnica między możliwościami fizycznymi mężczyzny a kobiety jest jednak z reguły trudna do zniwelowania. Chyba że sięgniemy po nowoczesną technologię, spersonalizowane rozwiązania i manipulatory, które są w stanie wykonać sporą część pracy za nas.

Równość nie tylko w teorii

Prace przeładunkowe to trudne zagadnienie w kontekście równouprawnienia. Już podstawowe przepisy prawa określają, że mężczyźni mogą przenosić od 30 kg ładunku, kobiety jedynie połowę tej wagi. Nie da się zaś ukryć, że są takie stanowiska, na których praca związana jest w ogromnym obciążeniem fizycznym, wydatkiem energetycznym, a także ryzykiem chorób (szczególnie układu mięśniowo-szkieletowego). To wszystko sprawia, że stanowiska tego typu najczęściej obsadzane były w 100% mężczyznami, a rozwój i praca w tym kierunku dla kobiet były właściwie nieosiągalne. Sytuacje się jednak zmieniła, ponieważ z pomocą dzisiaj przychodzą nam nowoczesne technologie. To właśnie dzięki takim rozwiązaniom jak manipulatory w przemyśle równość płci może przestać być jedynie pustym hasłem. Dzisiaj kobiety zyskują możliwość pracy na tych stanowiskach, ponieważ manipulatory zwielokrotniają ich siłę. Jednocześnie zaś wiele kobiet cechuje się wyższym stopniem precyzyjności przy wykonywanych zadaniach, co przy #UTB ma naprawdę ogromne znaczenie.

Lżej, bezpieczniej, zdrowiej – praca z manipulatorem przemysłowym

Praca z dobrze dobranym manipulatorem naprawdę jest w stanie zmienić obraz konkretnego stanowiska pracy. Ważne jest, by korzystać z oferty sprawdzonych producentów, którzy potrafią dopasować rozwiązanie do specyfiki miejsca na linii produkcyjnej. Taki sprzęt:

  • Minimalizuje ryzyko urazów, chroni przed nabyciem lub rozwojem chorób układu kostno-stawowego, a także mięśni,
  • Zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy, które mogą być kosztowne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy,
  • Sprawia, że praca jest po prostu lżejsza, łatwiej się ją wykonuje.

To wszystko sprawia również, że znikają przeciwskazania przeciwko zatrudnieniu kobiety na takie stanowisko.

Nowe stanowiska, nowe możliwości

Nie ma co ukrywać, że dostępność pracowników operacyjnych spada. Dla wielu firm, nie tylko z sektora przemysłowego, jest to naprawdę poważny problem. Można go jednak rozwiązać, sięgając po manipulatory. Nie zastąpią one ludzi, ale sprawią, że pracę będzie można zaoferować tym, którzy do tej pory nie byli brani pod uwagę.  Jeden z klientów Dalmec Polska w ciągu produkcyjnym miał ręczną paletyzację kartonów, którą zajmowali się mężczyźni. Dzięki wprowadzeniu manipulatorów ten odcinek przejęły kobiety. 

Choćby wśród milionów uchodźców z Ukrainy znakomitą większość stanowią kobiety, które szukają pracy, a to stwarza ich możliwość zatrudnienia. Dzięki manipulatorom można im zaproponować stanowiska operacyjne. Budowa manipulatora od doświadczonego producenta jest pomyślana tak, aby obsługa sprzętu była intuicyjna, prosta i bezproblemowa.

Work – life – balance

Manipulatory pozwalają na zwiększoną wydajność. Poziom wydatku energetycznego spada, ale wydajność nie. To pozwala na odciążanie pracowników, którzy nie muszą w swojej pracy dźwigać prawdziwych ciężarów. To zaś sprawia, że są mniej zmęczeni, bardziej wydajni, a kobiety mogą mówić o prawdziwej równości w przemyśle.

Jeśli chcesz otworzyć swoją firmę na nowych pracowników, dać możliwość kobietom realizowania się na stanowiskach operacyjnych, skontaktuj się z nami! Podpowiemy, jakie rozwiązania mogą się sprawdzić, pomożemy wybrać najlepsze dopasowane do stanowiska pracy.