Kategorie
Finanse Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Oszczędności Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Chwytliwe rozwiazania rodzaje chwytakow dalmec

Nasze manipulatory wyposażone w chwytaki mogą spełniać naprawdę wiele różnych funkcji i wykonywać zróżnicowane zadania. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego jeśli w poniższym zestawieniu nie znajdziesz rozwiązania dla Twojego biznesu – z chęcią je dla ciebie zaprojektujemy 🚀

HAK

Jest najprostszym i jednym z najczęściej używanych oraz najbardziej uniwersalnych chwytaków, w które wyposażone są manipulatory DALMEC. Do haka jesteśmy w stanie podwiesić praktycznie każdy ładunek. Haki stosuje się w momencie, gdy produkcja w firmie jest zróżnicowana i różnorodność produktu jest duża: kiedy operujemy kilkunastoma – kilkudziesięcioma produktami, które są różne – wtedy to właśnie hak sprawdzi się najlepiej. W zależności od potrzeb, można go wyprofilować pod konkretne, dedykowane rozwiązania lub wybrać jeden ze standardowych, dostępnych na rynku. Haki są w stanie udźwignąć do 1,5 tony.

PRZYSSAWKA

Przyssawki są najczęściej wykorzystywane do przenoszenia produktów, w których można wykorzystać technikę podciśnienia. Takie produkty to na przykład kartony lub worki, a także tafle szklane, blachy, panele oraz inne produkty, które nie są przepuszczalne dla powietrza. Niektóre przyssawki DALMEC są w stanie przenosić ciężary nawet do kilkuset kilogramów – 800-900 kg. Jedynym warunkiem jest fakt, że powierzchnia przenoszonego produktu powinna być możliwie płaska i gładka. Najczęściej z przyssawek korzysta się tam, gdzie wymagany jest krótki cykl operacyjny. Jednak nie jest to warunkiem koniecznym: możemy także używać przyssawek w dłuższym cyklu operacyjnym – wtedy należy zastosować kilka przyssawek w różnych punktach styku produktu.

WIDŁY

Duże gabaryty (do 1400 kg) wymagają solidnego podparcia! Jednak widły doskonale sprawdzą się także przy produktach, które są jednocześnie wielkogabarytowe, ale bardzo delikatne, a jednocześnie nieodporne na ściskanie. Widły przenoszą produkty za pomocą podparcia w 2, 3 lub więcej punktach. Sam chwytak jest dość lekki, a przy tym może posiadać regulowany rozstaw wideł. To proste i efektywne rozwiązanie, z którego korzysta się najczęściej przy przenoszeniu palet lub produktów rozstawionych na tych paletach (dobrym przykładem są np. umywalki czy inne sanitariaty, które są świeżo odlane i nie można ich dotykać). Czy wiecie, że aby zapewnić bezpieczeństwo operatorom przy zastosowaniu tego rodzaju chwytaka, stosujemy czujnik obecności ładunku, który zapewnia stałą i powtarzalną pozycję produktu?

TRZPIENIE ROZPRĘŻNE

Trzpień rozprężny pozwala przenosić wszystkie produkty, które posiadają otwory transportowe. Wysoka elastyczność tego rozwiązania wynika z wykorzystania wymiennych trzpieni, które chwytają produkty o różnych średnicach otworu. W ten sposób można szybko i sprawnie przenieść właściwie każdą belę folii, papieru lub jakiegokolwiek innego produktu, który posiada stosowny otwór transportowy. Trzpienie wykorzystuje się najczęściej w branży poligraficznej, ale nie tylko: mogą przydać się wszędzie tam, gdzie pakujemy produkty, czyli np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemiczny czy kosmetycznym. Trzpienie mają udźwig do ok. 1 tony.

SZCZĘKI

Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba precyzyjnie przenosić detale o skomplikowanych kształtach, wszelkie części mechaniczne. Są w stanie udźwignąć produkty o wadze do 1100 kg. Szczęki przydadzą się w przypadku produktów o dużej odporności na zgniatanie. Wykorzystuje się je m.in. w przemyśle samochodowym czy lotniczym, a także do przenoszenia beczek w przemyśle chemicznym lub petrochemicznym lub dobrze wypełnionych kartonów (np. z meblami). Dzięki wymiennym szczękom możemy zwiększyć elastyczność manipulatora, co sprawdza się w sytuacjach, gdy manipulator wykorzystujemy do przenoszenia produktów o różnych kształtach i wymiarach. Sam cykl operacyjny jest natomiast nieco dłuższy niż np. przy pracy manipulatorem wyposażonym w przyssawki.

MAGNESY

Manipulatory wyposażone w chwytaki magnesowe znacząco ułatwią pracę w środowisku, w którym przenosi się wiele zróżnicowanych produktów ferromagnetycznych. Ferromagnetyki to obiekty, w których znajdują się obszary stałego namagnesowania, wytwarzające wokół siebie pole magnetyczne. Chwytak magnesowy jest dość uniwersalny. Sprawdza się m.in. w przemyśle stalowym czy warsztatach ślusarskich, a także w miejscach, w których produkuje się powtarzalne elementy o zróżnicowanych gabarytach i kształtach. Moc magnesu jest jednak ograniczona, o czym trzeba pamiętać. W zależności od zastosowanego rodzaju magnesu (neodymowe, zwalniane ręcznie, pneumatycznie, etc.) udźwig takiego chwytaka to 600-700 kg. Istotny jest fakt, że magnes ma określone pole magnetyczne, więc istnieje niebezpieczeństwo, że np. podniesiemy 2 blachy zamiast jednej. Nie jest to bezpieczne, trzeba więc pamiętać o określonych wymogach w tym zakresie.

DALMEC posiada niezwykle szeroką gamę chwytaków dostosowaną do zróżnicowanych potrzeb różnych branż. Jednocześnie, wciąż się rozwijamy i szukamy nowych rozwiązań dedykowanych dla konkretnych gałęzi przemysłu. Jeśli po przejrzeniu naszej oferty dojdziesz do wniosku, że nie posiadamy manipulatora, który odpowiadałby potrzebom Twojej firmy, daj nam znać! Wszystkie manipulatory DALMEC przygotowujemy pod indywidualne potrzeby naszych klientów. Z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie dedykowane rozwiązanie!