Przemysł lotniczy to miejsce fascynujących technologicznych wyzwań i innowacji. Jednocześnie to także dziedzina produkcji charakteryzująca się rygorystycznymi wymaganiami bezpieczeństwa i precyzji. Czy manipulatory przemysłowe są w stanie sprostać tym wymaganiom? W tym wpisie przyjrzymy się kluczowym aspektom wykorzystania manipulatorów w przemyśle lotniczym.
Rola manipulatorów w polskim przemyśle lotniczym
Przemysł lotniczy w Polsce rozwija się prężnie, a Podkarpacie stało się niekwestionowaną doliną lotniczą. To osiągnięcie jest wynikiem kilkudziesięciu lat innowacji i rozwoju w tej dziedzinie, które zapoczątkowane zostały w Rzeszowie.
Polska jest obecnie dostawcą komponentów do silników, przekładni, podwozi i innych ważnych części lotniczych. Stanowi ogniwo łańcucha dostaw dla wiodących firm, takich jak Pratt & Whitney czy Boeing. Kluczową rolę w procesach produkcyjnych odgrywają manipulatory przemysłowe. Zainteresowanie nimi znacząco wzrosło w ciągu ostatnich lat, w tym właśnie w przemyśle lotniczym.
Jakie wyzwania wiążą się z produkcją manipulatorów dla przemysłu lotniczego?
Silniki samolotowe to dziedzina technologii, w której precyzja jest absolutnym priorytetem. Te skomplikowane mechanizmy muszą być wykonane z niezwykłą delikatnością. Nawet najmniejsza niewłaściwa manipulacja może spowodować uszkodzenia, na przykład zarysowania, które mogą prowadzić do katastrofalnych konsekwencji w locie.
Dlatego w przemyśle lotniczym bardziej ceniona jest dokładność niż szybkość. Ilość elementów przenoszona przez urządzenia transportu bliskiego nie jest duża, gdyż cykle produkcyjne są długie, a przede wszystkim precyzyjne. Także kosztowność części lotniczych nakłada na producenta urządzeń uczestniczących w ich produkcji ogromną presję utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności.
Jednym z kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się projektanci przygotowujący manipulatory dla przemysłu lotniczego, jest zdobycie dokładnych danych. Ze względu na tajemnice przemysłowe i klauzule poufności, związane chociażby z wykorzystaniem technologii w lotnictwie wojskowym, dostęp do danych technicznych może być trudny. Czasem inżynierowie muszą wręcz pracować na częściowych danych. Dostawcy rzadko mogą udostępnić do testów oryginalne części i konieczne jest korzystanie z modeli.
Co robią manipulatory w przemyśle lotniczym?
Manipulatory odgrywają kluczową rolę w produkcji lotniczych komponentów. Są wykorzystywane w różnych rodzajach zadań, począwszy od produkcji części, na przykład silników, czy elementów podwozia takich jak koła, aż po pokrycie folią skrzydeł.
Jednym z ciekawszych zastosowań jest wykorzystanie manipulatorów do zakładania części na przyrządy pomiarowe czy też podtrzymywanie przyrządów pomiarowych, takich jak na przykład urządzenia rentgenowskie. Manipulatory uczestniczą nie tylko w produkcji samolotów, lecz także w procesie remontowym, który jest integralną częścią tego sektora.
Silniki lotnicze, raz opracowane, produkowane i obsługiwane są przez wiele lat, co sprawia, że długi cykl życia manipulatora jest absolutnym wymogiem. Co ciekawe, manipulatory często są zamawiane na wczesnym etapie produkcji, kiedy to wciąż produkowanych jest tylko kilka elementów rocznie, ale w miarę rozwoju produkcji ich ilość rośnie, osiągając liczbę kilkuset.
W przemyśle lotniczym wykorzystuje się różne rodzaje manipulatorów, najczęściej – manipulatory z hakiem – czasem także manipulatory szczękowe.
Pomimo wielu wyzwań, które stawia przemysł lotniczy przed producentem urządzeń transportu bliskiego, manipulatory z powodzeniem uczestniczą w jego rozwoju. Indywidualnie dobrane rozwiązania to w tym przypadku konieczność, aby zapewnić najwyższą precyzję i jakość, które są nieodzowne w tej dziedzinie.
Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem manipulatorów w przemyśle lotniczym, wybierz producenta z doświadczeniem w tej branży. Skontaktuj się z nami! Eksperci Dalmec chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!