Kategorie
Chwytak Manipulatory Przemysłowe

Ostrożnie, kruche! Case study dyfuzorów

Czasami pierwotna koncepcja dotycząca konstrukcji manipulatora okazuje się niemożliwa do zastosowania. Co wtedy? W takiej sytuacji możesz poznać zalety projektu na miarę. W Dalmec projektujemy i testujemy rozwiązania, dopóki nie znajdziemy tego optymalnego – nawet dla najtrudniejszych produktów.

Polski oddział dużej, globalnej firmy poszukiwał manipulatora do dyfuzorów, ceramicznych kształtek używanych w odlewnictwie. Dowiedz się, jak nie poddaliśmy się trudnościom i stworzyliśmy rozwiązanie do transportu bliskiego tego wymagającego produktu.

Problem do podniesienia

Elementem procesu produkcyjnego dyfuzorów jest ich wypalenie w piecu, w tym celu ułożone są one na wózkach piecowych. Po wypaleniu wózek wyjeżdża z pieca i jest przeznaczony do rozładunku. Należy pobrać dyfuzor z wózka, odchylić o 90 stopni i odłożyć do kontenera.

Do tego właśnie procesu klient poszukiwał manipulatora, aby zwiększyć bezpieczeństwo i odciążyć pracowników, którzy do tej pory wykonywali tę operację ręcznie.

Szczególne wyzwanie stanowił sam produkt, który jest:

  • kruchy i podatny na uszkodzenia
  • przepuszczalny

Ponadto występował on w 3 wymiarach i wagach (od 25 do 50 kg).

Jak udało nam się znaleźć rozwiązanie pozwalające nie tylko na bezpieczne przenoszenie dyfuzorów, lecz także wypełnienie całego docelowego kontenera bez pozostawiania zbędnej przestrzeni na pracę manipulatora?

Manipulator na miarę wyzwania

Początkowo koncepcja rozwiązania opierała się o chwytak szczękowy. (Zajrzyj do naszego artykułu, aby poznać rodzaje chwytaków Dalmec). Jednak w trakcie specyfikowania i rozmów z klientem okazało się, że chwytanie szczękami jest niemożliwe, ponieważ produkt jest delikatny, kruchy i szczęki mogłyby spowodować jego uszkodzenie. Użycie szczęk nie pozwoliłoby również na wypełnienie całego kontenera, ponieważ potrzebują one określonej przestrzeni rozwarcia.

Podczas dalszych analiz stwierdziliśmy, że korzystne w trym przypadku może być zastosowanie chwytaka przyssawkowego. Tutaj także czekało jednak wyzwanie – okazało się, że przepuszczalność materiału jest zbyt duża, co uniemożliwia pobieranie typową przyssawką.

Konstruktorzy Dalmec nie przestali jednak poszukiwać optymalnego rozwiązania. Analiza produktu wykazała, że jedna z jego ścian ma większą gęstość niż pozostałe. To za nią może chwycić przyssawka. Pozostało już „tylko” zaprojektować niestandardowy chwytak dla manipulatora Partner Equo.

Co udało nam się osiągnąć razem?

Dla naszego klienta wyprodukowaliśmy dwa identyczne manipulatory przemysłowe pracujące przy dwóch piecach. Wyposażone są one w niestandardową przyssawkę, która umożliwia:

  • podniesienie i odchylenie wszystkich trzech rodzajów produkowanych dyfuzorów bez konieczności wymiany chwytaka;
  • swobodne i bezkolizyjne wypełnienie produktami całego kontenera, dzięki smukłości chwytaka.

Dodatkowo manipulator został zamontowany na kolumnie z tzw. offsetem, czyli przesunięciem. Dzięki wysięgnikowi zasięg pracy manipulatora może pokryć cały obszar roboczy wózka.

Odchylanie jest realizowane pneumatycznie, do zainicjowania go operator używa dźwigni. Pozwoliło to odciążyć pracowników, którzy od tej pory chętnie pracują na zmodernizowanych stanowiskach.

Zastosowanie manipulatora pozwoliło zminimalizować ryzyko uszkodzenia, dzięki pełnej kontroli nad ładunkiem, któremu nie grozi upuszczenie czy ukruszenie.

Podnoś mądrze! Co warto zapamiętać?

  • Projektowanie manipulatora na miarę pozwala na znalezienie rozwiązania dla nawet najbardziej wymagających ładunków
  • Dobór optymalnego rodzaju chwytaka wymaga analizy próbek przenoszonego produktu.
  • Manipulatory przemysłowe mogą z powodzeniem przenosić nawet bardzo delikatne materiały.
  • Transport przy pomocy manipulatora obniża ryzyko uszkodzeń produktu w porównaniu do transportu ręcznego.

Projektowanie manipulatora przemysłowego to wieloetapowy proces, dzięki któremu otrzymujesz indywidualne, innowacyjne rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli także szukasz usprawnień w zakresie transportu bliskiego delikatnych lub nietypowych produktów, skontaktuj się z Dalmec Polska. Zadbaj o bezpieczeństwo produkcji i pracowników już dziś!

Kategorie