Kategorie
Manipulatory Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego

Wybór optymalnej wersji montażowej manipulatora przemysłowego

Manipulatory przemysłowe, o ile są przygotowywane na indywidualne zamówienie, są montowane w Twoim zakładzie tak, aby jak najlepiej dostosować się do jego warunków. Wersje montażowe manipulatorów zostały zaprojektowane, aby sprostać temu wyzwaniu. Każda z nich posiada unikalne cechy, dlatego warto poznać je, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej wersji dla swojego przedsiębiorstwa. W tym artykule przedstawimy szczegółowo warianty, zalety i ograniczenia poszczególnych wersji montażowych manipulatorów.

Manipulator kolumnowy

Kolumnowy montaż manipulatora to wszechstronne rozwiązanie, które można dostosować do różnych warunków. Manipulator w wersji kolumnowej jest przymocowany do podłoża, a wymagania posadzki i zastosowań determinują wybór jednego z dwóch wariantów, którymi są:

  • manipulator montowany bezpośrednio do podłoża,
  • manipulator na płycie bazowej.

Manipulator montowany do posadzki

Kolumna może być przytwierdzona bezpośrednio do podłoża, co zapewnia solidność i stabilność manipulatora. Około 70% sprzedanych urządzeń to właśnie manipulatory montowane w ten sposób. Jednakże, ten rodzaj montażu wymaga szczególnej uwagi, przede wszystkim dokładnych parametrów dotyczących posadzki. (Więcej o informacjach potrzebnych podczas projektowania manipulatora przeczytasz w tym artykule na blogu). Manipulator generuje dwie przeciwstawne siły: siłę nacisku na podłoże i siłę wyrywającą kotwy. Te parametry są uwzględniane w projekcie, a osoba z uprawnieniami budowlanymi musi zweryfikować, czy posadzka jest wystarczająco mocna, by zainstalować manipulator.

Alternatywne formy montażu: fundament i płyta bazowa

W przypadku słabszych posadzek stosowane są alternatywne rozwiązania, a nawet możliwe jest przygotowanie fundamentu pod manipulator na podstawie projektu budowlanego. W sytuacjach, gdy klient nie może przygotować fundamentu, na przykład ze względu na strukturę własnościową hali, używana jest płyta bazowa, która jest indywidualnie dostosowana, aby zapewnić stabilność manipulatora.

Oprócz sytuacji szczególnych wymagań dotyczących podłoża, płyta bazowa wykorzystywana jest wtedy, kiedy potrzeba jest możliwość transportu manipulatora. Istnieje możliwość wykonania płyty umożliwiającej transport wózkiem widłowym, paleciakiem lub zintegrowanym paleciakiem, a także opcja montażu na płycie bazowej poruszającej się po torowisku w posadzce. Więcej o manipulatorach przenośnych możesz dowiedzieć się z naszego artykułu na ich temat.

Ostatnie wspomniane rozwiązanie jest rzadkie ze względu na koszty, które generuje. Niemniej jest to układ w pełni bezpieczny, gdyż płyta jest wyposażona w czujniki, które zatrzymują ją w razie kontaktu z przeszkodą np. ze stopą operatora. Jednocześnie torowisko w podłodze jest jednak ograniczeniem dla wewnętrznej logistyki zakładu.

Wyzwania związane z manipulatorami kolumnowymi

Manipulator kolumnowy ma stały i ograniczony promień: zarówno maksymalny, jak i minimalny. Żeby zwiększyć zasięg pracy manipulatora, odsuwa się więc oś manipulatora od osi kolumny, jest to standardowe rozwiązanie, które pozwala także ominąć ewentualne przeszkody. Jednak w związku z tym, że promień minimalny wzrasta proporcjonalnie do maksymalnego, wraz ze wzrostem zasięgu manipulatora powstaje strefa martwa, w której nie jest możliwa praca.

Zasilanie manipulatora kolumnowego może zostać doprowadzone od góry albo od dołu. Żadne z tych rozwiązań nie ogranicza pracy manipulatora w zakresie 360 stopni. W przypadku zasilania od dołu należy jedynie pamiętać o obecności na podłożu przewodu, którego musi unikać operator.

Manipulator podwieszany na stałe

Jedną z głównych wad manipulatora kolumnowego jest obecność w obszarze roboczym kolumny manipulatora. Aby uniknąć tej przeszkody można zastosować manipulator w wersji podwieszanej. Zawieszenie manipulatora eliminuje potrzebę ustawienia kolumny w miejscu pracy operatora. To rozwiązanie ma szczególne zastosowanie w przypadkach, kiedy istnieje konieczność swobodnego przemieszczania się operatora w obszarze pracy.

Manipulator może być podwieszony na tzw. szubienicy, długim ramieniu zamontowanym na kolumnie umieszczonej poza obszarem pracy, lub na rozbudowanej konstrukcji wsporczej, opartej na kilku peryferyjnie położonych kolumnach.

W przypadku manipulatorów podwieszanych na stałe ich promień, podobniej jak w przypadku manipulatorów kolumnowych, jest istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ manipulator jest zamocowany nieruchomo, co wpływa na możliwość manewrowania w obrębie danego obszaru.

Manipulator podwieszany przejezdny po torowisku

Jeśli zależy nam na zwiększeniu obszaru pracy manipulatora i wyeliminowaniu zjawiska martwej strefy, możemy zastosować manipulator podwieszany w wersji przejezdnej.

Torowisko, specjalnie zaprojektowane i podwieszone pod konstrukcją wsporczą, umożliwia płynne poruszanie się manipulatora po hali. Torowisko może mieć nawet kilkadziesiąt metrów długości. Jest wykonane z profili aluminiowych AL. 155 i zawsze przebiega w linii prostej.

Manipulatory podwieszone przejezdne mogą zostać wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak napęd pneumatyczny wózka ułatwiający ruch, a także czujniki końca torów lub czujniki pośrednie, które współpracują z systemami informatycznymi klienta. Pozwalają one na precyzyjne określenie położenia manipulatora w systemie pracy.

Wybór optymalnej wersji montażowej manipulatora

Decyzja o wyborze odpowiedniej wersji montażowej manipulatora przemysłowego powinna być ściśle dostosowana do unikalnych wymagań klienta, z uwzględnieniem zarówno parametrów technicznych, jak i ekonomicznych.

Warto zaznaczyć, że przemieszczanie manipulatora w jednym cyklu roboczym, zwłaszcza na dwa końce hali, jest często rozwiązaniem mało opłacalnym. Czasami dwa manipulatory kolumnowe okazują się w tej sytuacji optymalnym wyborem ze względu na koszty wykonania, a także czas operacji w cyklu produkcyjnym.

Ostateczny wybór zależy od aplikacji, warunków w miejscu pracy, rozkładu maszyn oraz dostępnego budżetu. Ważne jest, aby wersje montażowe manipulatora przemysłowego stanowiły jedynie bazę do wykonania indywidualnego projektu, uwzględniającego wszystkie te czynniki.

Doradcy Dalmec Polska pomogą Ci wybrać wersję montażową manipulatora optymalną dla Twojego zakładu, aby jak najskuteczniej podnieść bezpieczeństwo, wygodę i efektywność produkcji. Skontaktuj się nami, aby wspólnie wybrać rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się u Ciebie!