Kategorie
Chwytak Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Solidny wywiad to podstawa, czyli dlaczego potrzebujemy tak dużo informacji od klientów

Klienci są często zdziwieni, że w momencie przygotowywania oferty zadajemy dużo szczegółowych pytań. Tymczasem, bazując na naszym doświadczeniu i wiedzy, wiemy, że – z pozoru nieznaczące aspekty – mogą istotnie wpłynąć na cały proces produkcyjny i realizację zamówienia. Sprawdzonego producenta manipulatorów można poznać właśnie po wywiadzie. Dlaczego?

Rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb

Pracuję w branży przemysłowej od blisko 14 lat i w zasadzie nigdy nie spotkałem się z dwiema identycznymi aplikacjami. Każda z nich różni się chociażby drobnym elementem, który wpływa znacząco na pracę. Pomimo, że rozmawiamy z klientem np. o manipulatorach do transportu kartonów, to należy wziąć pod uwagę, że każde przedsiębiorstwo używa opakowań innego typu. Nigdy nie spotkałem się z tym samym rodzajem kartonu u dwóch różnych klientów. Mogą różnić się od siebie strukturą lub mieć inny system rozkładania na palecie. Wbrew pozorom, każdy taki drobiazg ma znaczenie. Dlatego w Dalmec każdy manipulator produkowany jest pod daną aplikację klienta.

Bez listy podstawowych pytań o produkt ani rusz!

Cykl życia manipulatora rozpoczyna się od zamówienia klienta. Następnym krokiem jest rzetelny wywiad. Istnieją trzy podstawowe zagadnienia, które dobry producent powinien przeanalizować na początku drogi:

  1. W Dalmec zawsze prosimy klienta o dokładne opisanie rodzaju albo rodzajów produktów, które mamy przenosić. Jeśli jest to wałek, potrzebujemy wiedzieć, czy istnieje tylko jeden rodzaj wałka, czy jest ich więcej, a może mają różne średnice lub długości? Musimy wiedzieć jak najwięcej.
  2. Kolejnym zagadnieniem będzie docelowe miejsce odbierania produktu. Poza dokładnym opisem przydają się też fotografie. Jak jest zorientowany produkt, który mamy przenosić w miejscu, z którego mamy go pobierać – czy jest to jakaś skrzynia, paleta, stół, czy np. stanowisko obróbki ręcznej? Nie mniej istotne jest miejsce odkładania produktu – być może to paleta lub oryginalne opakowanie. Jeśli to właśnie opakowanie, chcemy wiedzieć z czego jest wykonane. Następnie ważne jest, czy produkt jest w jakiś konkretny sposób w tym opakowaniu ułożony, czy może strona A i B tego produktu nie ma znaczenia.
  3. Wreszcie ostatni aspekt – kinematyka produktu – czyli w jaki sposób powinien być poruszany produkt podczas przenoszenia. Czy mamy go odchylić, obrócić, a może zmienić jego pozycję względem operatora?

Dlaczego to tak istotne? Z punktu widzenia producenta, solidny wywiad pozwala na dokładne zrozumienie procesu produkcyjnego. Np. niejednokrotnie klient mówi, że mamy obrócić wałek o 180 stopni. Ta informacja nie jest dla nas wystarczająca, musimy wiedzieć jeszcze którą stroną! To są takie niuanse, które wychwytujemy i doprecyzowujemy, a potem okazują się one niezwykle istotne (zob. jak przygotować się do zakupu manipulatora?).

Do wszystkiego, czyli do niczego? Nie daj się oszukać

Każdy manipulator powinien być produkowany stosownie do indywidualnych potrzeb i określonych celów. Są producenci, którzy oferują tańsze „uniwersalne” rozwiązania, ale to się rzadko sprawdza. Źle dobrany sprzęt nie będzie spełniał oczekiwań klienta, szybko ulegnie uszkodzeniu lub w najgorszym wypadku będzie zagrożeniem dla życia, czy zdrowia operatora (zob. bezpieczeństwo przy operacjach transportu bliskiego).

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne rozwiązanie do różnych linii produkcyjnych i potwierdzi to każdy zaufany producent. W Dalmec możemy jednak zaoferować implementacje rozwiązań w pewnym stopniu elastycznych. Np. jeżeli mamy przenosić rolki, możemy zaoferować urządzenie przenoszące rolki o zmiennych średnicach, wyposażając manipulator w wymienną część chwytającą. Natomiast, jeśli chcielibyśmy tym samym chwytakiem złapać np. część silnika samolotowego – nie jesteśmy w stanie.

Dlatego też w Dalmec nie produkujemy manipulatorów „na półki”. Nie mamy na magazynie żadnych gotowych produktów z wyjątkiem tych zaprojektowanych. Odradzamy też klientom manipulatory z zastosowaniami o szerokiej gamie. Wówczas sprzęt staje się skomplikowany w użyciu i operatorzy niekiedy nie chcą go obsługiwać.

Ile to wszystko potrwa?

Wszystko uzależnione jest od specyfiki wymagań klienta. Pierwsze spotkanie, podczas którego zbieramy informacje, trwa ok 1/1,5h i często kończy się to korespondencją meilową, podczas której uzupełniamy informacje. Czasem klient musi w tym czasie zgromadzić dla nas pewne dane, bez których nie jesteśmy w stanie przygotować oferty. Zdarza się, że nie ma on zaklasyfikowanej pewnej grupy produktów i my go prosimy o ich uszeregowanie wg kryteriów, które nas interesują, czyli przede wszystkim wg. ich rozmiaru i wagi.

Całkowity czas przygotowania i zaimplementowanie oferty też uzależniony jest od wielu czynników. Najprostsze rozwiązania manipulatorów z hakiem jesteśmy w stanie zaimplementować w ciągu trzech miesięcy i jest to najkrótszy okres jaki jesteśmy w stanie zaoferować. Najdłuższe implementacje – od momentu pierwszej wizyty do momentu realizacji – trwały nawet kilka lat. Średnio jest to jednak okres ok 30 tygodni.

Kto przeprowadza taki wywiad?

Mamy kilku profesjonalnych przedstawicieli regionalnych i każdy z nich jest odpowiedzialny za daną lokalizację. To gwarantuje sprawną komunikację i szybkie dotarcie przedstawiciela Dalmec na miejsce produkcji, zawsze, kiedy jest to potrzebne.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!