Kategorie
Bezpieczeństwo Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Czy Twój następny manipulator przemysłowy powinien być przenośny?

Często dostajemy pytanie, czy warto kupić przenośny manipulator przemysłowy, podnośnik próżniowy czy maszynę do przenoszenia materiałów. Odpowiedź? To zależy od potrzeb Twojego zakładu.

Jeśli przenośna maszyna spełnia Twoje potrzeby produkcyjne, to tego typu, wyspecjalizowane manipulatory przemysłowe mogą być odpowiednie dla Twojego zakładu. Patrząc z perspektywy oszczędności kosztów, możliwość przeniesienia maszyny z jednej stacji do drugiej, zamiast kupowania wielu manipulatorów ma sens.

Należy jednak uwzględnić dwa dodatkowe aspekty. Pierwszy to fakt iż częścią dokumentacji manipulatora jest lay-out, czyli dokładnie sprecyzowane miejsce postawienia manipulatora. Jest to wynik szczegółowych obliczeń dotyczących wytrzymałości posadzki. Jeżeli klient docelowo potrzebuje kilku miejsc pracy urządzenia, trzeba dla każdego z nich przeprowadzić osobne kalkulacje. Drugim ważnym aspektem jest czas relokacji manipulatora i jego dokładne wypoziomowanie. Obie kwestie należy uwzględnić w planowaniu produkcji.

Manipulator przemysłowy może być przenośny na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane metody. Przyjrzyj się co wchodzi w skład każdej z nich, aby przekonać się czy jest ona odpowiednia dla Twojego zakładu.

Metoda podnoszenia wideł i palet

Najczęściej kotwimy manipulator przemysłowy do podłoża za pomocą 4-12 kotew (mechanicznych lub chemicznych). Miejsce zakotwienia jest zawsze precyzyjnie opisane i przygotowane pod manipulator. W tym wypadku manipulator jest na stałe przykręcony do podłoża, a zmiana jego miejsca pracy jest możliwa tylko po przeprowadzeniu całej procedury od nowa dla innego miejsca.

Aby manipulator był przenośny, jednym z prostych rozwiązań jest montaż kolumny manipulatora do dużej płyty stalowej, która będzie działać jako przeciwwaga dla manipulatora i całkowitego obciążenia. Do płyty stalowej możemy dołożyć uchwyty zaprojektowane dla wózka widłowego. Jak to wygląda w praktyce widać na poniższym zdjęciu.

W dolnej części maszyny znajdują się kieszenie wideł, przez które wózek widłowy może podnosić manipulator i przenosić go po całym obiekcie.

Inną metodą przenoszenia manipulatora jest instalacja maszyny na podwyższonej platformie stalowej. Ten typ platformy pozwala na użycie wózka paletowego do przenoszenia urządzenia. Poniżej zdjęcie prezentujące jak wygląda taki zestaw.

System wózków

W dolnej części maszyny znajdują się kieszenie wideł, przez które wózek widłowy może podnosić manipulator i przenosić go po całym obiekcie.

Inną metodą przenoszenia manipulatora jest instalacja maszyny na podwyższonej platformie stalowej. Ten typ platformy pozwala na użycie wózka paletowego do przenoszenia urządzenia. Poniżej zdjęcie prezentujące jak wygląda taki zestaw.

Szyna podłogowa

Ostatnią opcją jest zainstalowanie systemu prowadnic podłogowych, ale nie polecamy tej metody. Aby to osiągnąć, trzeba albo przygotować rynnę w podłodze, albo zainstalować szynę.

Niestety, tor ten może zajmować dużo miejsca i prowadzić do niebezpieczeństwa potknięcia się, dlatego Metoda ta jest rzadko stosowana Posiadanie przenośnego manipulatora może przynosić pewne wymierne korzyści, ale nie branie pod uwagę bezpieczeństwa pracowników będzie negować wiele z tych korzyści. Ta metoda jest naprawdę warta zastosowania tylko wtedy, gdy manipulatory montowane na podłodze znacząco pomagają w produkcji.

Odpowiednie planowanie

Pomimo wielu plusów, przenośne manipulatory przemysłowe mają pewne ograniczenia, które należy dokładnie rozważyć przed zainwestowaniem w jedną z takich ruchomych maszyn.

Po pierwsze, jeśli przewidujesz, że kiedykolwiek będziesz musiał używać maszyny w dwóch miejscach jednocześnie, mobilność nie pomoże Ci w ogóle. Podobnie, jeśli spodziewasz się, że dla rozwoju Twojego zakładu niezbędnym będzie zakup kolejnych urządzeń, to jest duże prawdopodobieństwo, że koszty związane z przygotowaniem przenośnego manipulatora będą nieracjonalne w świetle konieczności posiadania dodatkowych manipulatorów.

Podczas dostosowywania lub uruchamiania nowego przenośnego manipulatora przemysłowego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno swoje długoterminowe potrzeby, jak i fizyczny układ obiektu. Jeśli masz powody, aby sądzić, że w przyszłości będziesz inwestować w większą liczbę manipulatorów do wykonania tych samych funkcji, modyfikowanie twojego obecnego manipulatora prawdopodobnie jest nieopłacalne.

Jeśli widzisz realne korzyści z posiadania przenośnego manipulatora to uważnie wybierz metodę, która będzie najlepiej sprawdzać się w Twoim obiekcie. Czy to za pomocą wózka widłowego czy systemu prowadnic podłogowych, powinieneś razem z producentem Twoich manipulatorów określić jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne dla twojego zakładu.