Kategorie
Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego

Cały worek możliwości. Rozwiązania w zakresie manipulatorów do worków

Worki są lekkim i popularnym opakowaniem wielu produktów. Ale przenoszenie worków wraz z zawartością łatwym zadaniem już nie jest. Pracowników mogą wspomóc w tym zakresie urządzenia transportu bliskiego takie jak manipulatory do worków. To, czy będzie to pomoc skuteczna, zależy od profesjonalnego dopasowania urządzenia do materiałów, które ma przenosić, i zadań, które ma wykonywać.

Jakie są rodzaje worków i jakie stwarzają wyzwania w transporcie bliskim?

Worki stosowane w przemyśle różnią się przede wszystkim rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Najczęściej spotykamy się z:


• workami papierowymi wielowarstwowymi,
• workami foliowymi,
• workami jutowymi i
• workami raszlowymi, mającymi postać siatki.

Worki najczęściej są przystosowane do transportowania i przechowywania zawartości o wadze od 5 do 50 kg.


Choć w świecie manipulatorów to niewiele, worki nie są łatwe do przenoszenia, zarówno ze względu na swoje właściwości, jak i właściwości przenoszonego materiału. Często jest to produkt sypki (np. kawa, kakao czy zboże w jutowych workach), a czasem zbrylony, co wymaga szczególnego dopasowania konstrukcji chwytaka. Wewnątrz worka zawsze znajduje się pewna ilość powietrza, które wydostaje się na zewnątrz po umieszczeniu worków jeden na drugim. Ze względu na to muszą być one wyposażone w wentyle (np. umożliwiające odprowadzenie powietrza zamknięcie) lub perforowane, co także może stanowić utrudnienie przy przenoszeniu.

Jakie są sposoby przenoszenia worków? Wszystko o przyssawkach

Najczęściej stosowanym w przypadku worków chwytakiem jest przyssawka. Stosujemy ją w manipulatorach linkowych bądź w układach ze sztywnymi ramionami (np. kiedy worek ma być odkładany w okno lub pobierany z niego). Przyssawka to najlepszy sposób przenoszenia worków, jednak stwarza też kilka istotnych zagrożeń dla przenoszonego ładunku, które koniecznie muszą zostać uwzględnione w projekcie manipulatora.


Źle dobrana przyssawka może uszkodzić worek lub też upuścić go podczas transportu. Ze względu na to, że worki zbudowane są z przepuszczalnego lub perforowanego materiału, nie jest łatwo wytworzyć odpowiednie podciśnienie, które umożliwi zassanie ich przez przyssawkę. Zbyt małe podciśnienie spowoduje, że worek może zostać upuszczony podczas transportu. Zbyt duże z kolei doprowadzi do pęknięcia worka i wysypania zawartości.


Aby zapobiec tym zjawiskom, w Dalmec Polska przygotowujemy indywidualne rozwiązania dopasowane do konkretnych ładunków. W przypadku manipulatorów do worków dysponujemy dwoma możliwościami konstrukcji przyssawek.

  1. Podciśnienie w przyssawce może być wytwarzane przez elektryczny generator podciśnienia. Rozwiązanie to stosujemy w przypadku bardzo przepuszczalnych worków. Umożliwia ono wytworzenie wysokiego podciśnienia i zniwelowanie trudności wynikających z przepuszczalności materiału. Jest ono także bardzo bezpieczne dla przenoszonego produktu i operatora dzięki dodatkowym filtrom zastosowanym w urządzeniu. Chronią one operatora i manipulator przed skutkami zasysania zawartości worka przez perforacje lub w wypadku pęknięcia worka. Filtr umieszczony pod przyssawką zapobiega wciągnięciu zawartości worka do układu manipulatora. Filtr zamontowany na pompie eliminuje natomiast do zera ryzyko wydostania się zassanych elementów na zewnątrz urządzenia. Na generatorze umieszczany jest także tłumik, który ogranicza hałas.
  2. Drugim rozwiązaniem jest użycie eżektora, który zasilany jest wyłącznie sprężonym powietrzem. To szczególnie interesujące rozwiązanie, ponieważ nie wymaga użycia energii elektrycznej. Po wytworzeniu podciśnienia pompa eżektorowa może zostać wyłączona, nie wymaga zatem pracy non stop. Minusem tego rozwiązania jest zjawisko wydmuchiwania na zewnątrz zawartości, która może zostać zassana w przypadku pęknięcia lub rozszczelnienia worka.

Jakie są inne sposoby przenoszenia worków?

Przy przenoszeniu worków możemy także zastosować jedno z kilku rozwiązań alternatywnych wobec przyssawek. Pierwszym z nich są widły. Sprawdzają się np. przy przenoszeniu worków z transportera na transporter. W innych wypadkach ich użycie utrudnia fakt, że worki są zwykle ułożone jeden na drugim.


Worki jutowe, np. z ziarnem, możemy także pobierać przy pomocy szczęk zamykanych pneumatycznie wyposażonych w elementy wbijające się w powierzchnię worka. Jednorazowe przeniesienie przy pomocy tej metody nie niszczy materiału, pozwala natomiast efektywnie przemieścić ładunek
Szczęki, pneumatycznie bądź ręcznie zamykane, znajdują także zastosowanie w przenoszeniu otwartych worków. Oczywiście w ten sposób możliwy jest ich transport jedynie w pozycji pionowej.

Gdzie znajdują zastosowanie manipulatory do worków?

Worki jako forma opakowania znajdują częste zastosowanie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i spożywczym. Specjalnie dla sektorów wymagających zachowania norm sanitarnych w Dalmec wykonujemy chwytaki i manipulatory ze stali nierdzewnej, która spełnia normy do kontaktu z produktami spożywczymi, jest trwała i odporna na częste czyszczenie.


Nasze manipulatory mogą pracować także w śluzie pomiędzy strefą czystą a brudną, np. aby zdejmować worki z palety. Ze względu na ograniczone miejsce praktycznym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie manipulatora wielofunkcyjnego, który może służyć do transportu kilku rodzajów ładunków, np. kartonów, wiaderek i worków. W takim wypadku stosujemy głowice obrotowe wyposażone z jednej strony w przyssawkę do worków, z drugiej do kartonów i umieszczonym pod spodek hakiem do wiaderek
Niewiele miejsca na pracę manipulatora znajduje się także w kontenerach i ciężarówkach, gdzie manipulatory do worków często pracują, pomagając w ich rozładunku. W takim wypadku projektujemy obniżoną wersję manipulatora.


Szczególnym miejscem zastosowania manipulatorów do worków są mroźnie. Zamrożona zawartość worka jest z reguły zbrylona, co skutkuje nieregularnością jego powierzchni. Jedyną formą chwytaka możliwą do zastosowania jest wtedy przyssawka. Jej użycie utrudnia jednak niska temperatura ładunku i warunków pracy, wynosząca zaledwie 2–3oC. System chwytający wymaga wtedy indywidualnego projektu.
Manipulatory do worków najczęściej wspomagają ich paletyzację, pobieranie z palety i odkładanie na stół zasypnika (gdzie worek jest otwierany i zawartość wysypywana), rozładunek ze środków transportu. Jeśli potrzebujesz wsparcia dla której z tych lub dla innej operacji związanej z przenoszeniem worków, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dobrze dobrany manipulator przemysłowy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia dla którejś z tych lub dla innej operacji związanej z przenoszeniem worków, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dobrze dobrany manipulator przemysłowy. Jeśli chciałbyś, abyśmy przygotowali dla Ciebie manipulator idealnie skrojony pod wyzwania Twojego biznesu – skontaktuj się z nami już dziś!