Kategorie
Bez kategorii Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego

Cięcie, gięcie, przenoszenie. W czym mogą pomóc manipulatory do blach?

W procesie produkcyjnym często wykonywane są operacje z użyciem arkuszy blach. Istnieje wtedy potrzeba nie tylko ich przeniesienia, lecz także obróbki. Manipulatory przemysłowe mogą pomóc w obu tych zadaniach.

Widły, przyssawki, magnesy. Jakie są sposoby przenoszenia blach?


Blachy przenoszone przy pomocy manipulatorów mogą istotnie różnić się gabarytami, począwszy od blach cienkich – o grubości ok. 0,3 mm – aż po blachy grubsze – o grubości kilku milimetrów. W zależności od grubości i rozmiaru arkusza różni się także ich waga – od 20 do nawet 800 kg. Charakterystyka przenoszonej blachy oraz jej położenie decyduje o doborze dostosowanego chwytaka.


W manipulatorach przemysłowych Dalmec stosujemy trzy główne rodzaje chwytaków do blach. Jeśli pod arkuszem w miejscach pobrania i umieszczenia jest wystarczająco dużo przestrzeni, można do jego przeniesienia użyć wideł. Regulowany rozstaw zapewnia elastyczność tego rozwiązania służącego do przenoszenia blach o różnych wymiarach.
W przeciwnym razie możemy zastosować przyssawki. Skuteczność tego rozwiązania gwarantuje funkcja sprawdzenia podciśnienia w przyssawkach przed pobraniem blachy. Kontrola, czy podciśnienie osiągnęło poziom określony jako wystarczający dla przeniesienia danego produktu, likwiduje ryzyko odklejenia się przyssawki i złego wyważenia ładunku.


Ostatnim chwytakiem stosowanym do przenoszenia blach są elektromagnesy. Są one zawsze dopasowane do grubości arkusza, aby wyeliminować sytuację niechcianego pobrania więcej niż jednej blachy. W tym celu można także stosować przekładki pomiędzy blachami w miejscu ich przechowywania.

Sklejanie, wyginanie… Wyzwania związane z przenoszeniem blach


Istotne wyzwania związane z przenoszeniem blach wynikają z faktu, że często są one pokryte zabezpieczającym je filmem, np. warstwą smaru. Grozi to zjawiskiem adhezji, czyli samoistnego sklejania się arkuszy pod wpływem naniesionej na nie cieczy. Może to zaburzać proces podnoszenia, podniesienie dwóch blach zamiast jednej zmienia przecież zupełnie parametry ładunku. Rozwiązaniem tego problemu jest wyposażenie manipulatora w funkcję wspomagającą oderwanie jednej blachy od drugiej w przypadku ich sklejenia.


W przypadku cienkich blach dodatkowym wyzwaniem jest ich wyginanie się podczas przenoszenia. Użyty chwytak musi wtedy nadążyć za zmianą geometrii arkusza. W tym celu można zastosować rozwiązanie z dużą ilością małych przyssawek o wysokich miechach.

Nie tylko przenoszenie. Zastosowania manipulatorów do blach


Najczęstszą operacją wykonywaną przy pomocy manipulatorów do blach jest ich pobieranie w pozycji poziomej i odkładanie na laser, plazmę lub wycinarkę wodną. Manipulatory Dalmec wyposażone w odpowiedni system montażu odpowiadają na częstą potrzebą klientów, którą jest obsłużenie dwóch lub trzech urządzeń wycinających, np. w promieniu 5 m, za pomocą jednego manipulatora.


Po wycięciu elementów z arkusza blachy powstaje natomiast ażur, który trzeba z kolei rozładować ze stanowiska pracy. Służą temu haki na łańcuchach umieszczone pod przyssawkami albo magnesami manipulatora.


Kompleksowym rozwiązaniem, które oferuje użycie manipulatora, jest także wykorzystanie przy gięciu blachy. Przy pomocy chwytaka można nie tylko załadować arkusz blachy do prasy krawędziowej, lecz także wspomóc jego wyginanie.


Aby poznać inne możliwości, które daje zastosowanie manipulatorów przemysłowych do blach, skontaktuj się z nami już dziś!