Kategorie
Chwytak Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Regulowane przyssawki do rolek. Case study zwojów taśmy aluminiowej 

Czasem, nawet jeśli przenosisz jeden typ produktu, poszczególne ładunki mogą się znacznie różnić wymiarami. Czy w takim wypadku możliwe jest zarazem uniwersalne i efektywne rozwiązanie? Jak dobrać urządzenie transportu bliskiego dopasowane jak ulał do wszystkich Twoich ładunków? Dobry wywiad i nauka na Twoich poprzednich doświadczeniach to klucz do sukcesu. 

Nasz klient zajmujący się przygotowaniem materiałów do zakładów produkujących elementy samochodowe borykał się z problemem nieefektywnego przenoszenia bobin o różnych wymiarach. Jak udało nam się go rozwiązać?  

Problem do podniesienia 

Klient przenosił w swoim zakładzie zwoje taśmy aluminiowej o bardzo dużym zróżnicowaniu średnicy zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.  

  • Minimalna średnica wewnętrzna wynosiła 900 mm. 
  • Maksymalna średnica zewnętrzna wynosiła 1650 mm. 
  • Nie istniała stała korelacja między średnicą wewnętrzną i zewnętrzną. 

Ponadto konieczne było obsłużenie dość dużego obszaru roboczego, o średnicy 5,2 metra, a maksymalny udźwig manipulatora musiał dochodzić aż do 650 kg. 

Zadaniem manipulatora było podniesienie rolki leżącej na płasko na jednej z palet w obszarze roboczym, odchylenie jej do pionu i założenie na specjalny wózek transportowy z trzpieniem rozprężnym, który wchodził w średnicę wewnętrzną bobiny. 

Wyzwaniem było również pobranie rolki tak, aby nie rozwinęła się i żeby po odchyleniu do pionu bezpiecznie założyć ją na trzpień. 

Do tej pory klient korzystał z chwytaka z okrągłą przyssawką podzieloną na sekcje, która jednak z biegiem czasu przestała być bezpieczna i ergonomiczna. Ponadto praca z nią okazała się zbyt wolna wobec rosnącej ilości przenoszonych zwojów, z powodu konieczności wymiany przyssawek w zależności od gabarytów zwoju. 

Manipulator na miarę wyzwania 

Przygotowanie manipulatora rozpoczynamy zawsze od szczegółowego wywiadu. Jeśli klient ma już na danym stanowisku doświadczenie z urządzeniami transportu bliskiego, jest to dla nas źródło bezcennych informacji. Co się sprawdziło, a co nie? Na bazie doświadczeń operatorów jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązanie, które wyeliminuje dotychczasowe problemy.   

W tym przypadku zaproponowaliśmy pozostanie przy chwytaku w formie przyssawek, jednocześnie jednak zmodyfikowaliśmy jego formę. Innowacyjny kształt zapewnił możliwość dopasowania do rolek o wszystkich wymiarach średnicy wewnętrznej i zewnętrznej, bez konieczności wymiany przyssawki. 

Przyssawki znajdowały się na okręgu podzielonym na 4 części. W ten sposób uzyskaliśmy 4 niezależne przyssawki, z których każdą można było regulować oddzielnie. Dało to bardzo dużą elastyczność przy pobieraniu zróżnicowanych zwojów, a także duże bezpieczeństwo operacji.

Regulowane przyssawki do rolek. Case study zwojów taśmy aluminiowej

Co udało nam się osiągnąć razem?  

Dzięki zastosowaniu indywidualnego projektu udało nam się wyeliminować problemy, z którymi borykał się klient przy poprzednich rozwiązaniach: 

  • Zniknęła konieczność czasochłonnej wymiany przyssawek, dzięki płynnej regulacji każdej ćwiartki chwytaka. 
  • Obszar roboczy zwiększył się dzięki wyeliminowaniu stojaka z przyssawkami. 
  • W rezultacie wzrosła efektywność operatora: ilość przekładanych rolek zwiększyła się o 27%. 

Uzyskaliśmy także imponujący efekt jeśli chodzi o bezpieczeństwo operacji: manipulator potrafił utrzymać rolkę w pionie po zaniku zasilania na przyssawkach, aż do 1,5 minuty. 

Podnoś mądrze! Co warto zapamiętać? 

  • Manipulator może przenosić ładunki różniące się wymiarami i wagą dzięki indywidualnie zaprojektowanemu chwytakowi z możliwością płynnej regulacji. 
  • Brak konieczności wymiany chwytaka pozwala znacząco zwiększyć efektywność operacji transportu bliskiego. 
  • Odpowiednio zaprojektowane przyssawki są bardzo bezpiecznym chwytakiem, nawet w przypadku utraty zasilania. 
  • Zapoznanie się z Twoimi doświadczeniami z dotychczasowymi urządzaniami transportu bliskiego pozwala Dalmec zaprojektować manipulator w pełni odpowiadający na Twoje potrzeby. 

Bezpieczne i efektywne przenoszenie rolek o różnych rozmiarach do wyzwanie dla projektanta manipulatora przemysłowego. Dzięki szczegółowemu wywiadowi, ogromnemu doświadczeniu i możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań w każdym indywidualnym przypadku Dalmec jest w stanie stawić mu czoła. Chciałbyś zwiększyć efektywność przenoszenia rolek w swoim zakładzie? Daj nam znać!