Sprężone powietrze to medium powszechnie stosowane w przemyśle. Aż 70% zakładów korzysta z niego jako z jednego z mediów zasilania. Jest dostępne i bezpieczne, a jego możliwości potrafią zadziwić. Manipulatory przemysłowe Dalmec potrafią przy pomocy sprężonego powietrza przenosić ładunki ważące aż do 1,5 tony! Dowiedz się, jakie są zalety zasilania pneumatycznego oraz co zrobić, aby je zastosować.
Jakie są zalety sprężonego powietrza?
Jedną z głównych zalet sprężonego powietrza jako medium energii jest jego bezpieczeństwo. Przede wszystkim, w porównaniu z najpopularniejszym zasilaniem elektrycznym, eliminuje ryzyko porażenia.
Jest to także medium uniwersalne, które można zastosować do wielu maszyn i narzędzi w zakładzie. W przypadku wykorzystania prądu do różnych urządzeń potrzebujemy zazwyczaj różnych napięć, których wygenerowanie wymaga nierzadko skomplikowanych rozwiązań. Natomiast w przypadku zasilania pneumatycznego zmiana ciśnienia w sprężarce lub wzmacniacz ciśnienia wystarczy, aby zastosować je do wielu stanowisk pracy.
Sprężone powietrze możemy też z łatwością rozprowadzić po całym zakładzie. Jego transport odbywa się siecią rurek stalowych lub plastikowych. Jest także proste w przechowywaniu, nie wymaga bowiem zbiorników ciśnieniowych.
Urządzenia zasilane pneumatycznie są wydajniejsze oraz trwalsze niż urządzania zasilane elektrycznie. W porównaniu z tymi ostatnimi eliminujemy wiele możliwości awarii związanych z zasilaniem. To jeden z powodów, dla których urządzania zasilane pneumatycznie są także bardziej niezawodne.
Wszystkie te zalety sprawiają, że sprężone powietrze jest chętnie wykorzystywane w zakładach pracy, choć jego użytkowanie wiąże się także z pewnymi kosztami – do 10% energii elektrycznej zużywanej w przemyśle zasila jego wytworzenie w sprężarkach.
Jakie warunki musi spełniać powietrze do zasilania pneumatycznego?
Sprężone powietrze wytwarzane jest w wyniku wpompowania pod odpowiednim ciśnieniem powietrza z otoczenia. Dzięki wykorzystaniu powszechnego zasobu, jakim jest powietrze atmosferyczne, jest to medium dostępne. Niemniej powietrze stosowane w manipulatorach pneumatycznych musi spełniać określone normy.
Powietrze stosowane w manipulatorach Dalmec musi być:
- przefiltrowanie przez filtr 40 mikronów,
- suche – punkt rosy musi wynosić +30C, ponieważ wytrącająca się woda może szkodzić pracy urządzenia,
- odolejone – może zawierać maksymalnie 1 miligram oleju na m3,
- przynależne do klasy 5, 4 lub 3 zgodnie z normą ISO 8573-1.
Zapewnienie powietrza odpowiedniej jakości, choć może wydawać się trudne w zakładzie pracy, nie przedstawia jednak w rzeczywistości większej przeszkody w zastosowaniu manipulatora. W razie potrzeby stosuje się osuszacze i odolejacze. Zespół przygotowania powietrza jest w przypadku takiej konieczności dołączany w komplecie do danego manipulatora przemysłowego Dalmec.
Ile powietrza potrzeba do zasilania manipulatora?
Powietrze wykorzystywane do zasilania manipulatora przemysłowego musi mieć ciśnienie od 0,6 do 0,9 MPa. Takiego powietrza w czasie normalnej pracy manipulator zużywa od ok. 100 do 300 normalnych litrów/cykl pracy (Nl/min).
Niektóre rozwiązania wymagają jednak większych ilości zasilania. Dotyczy to szczególnie manipulatorów z chwytakami przyssawkowymi, których zastosowanie wymaga dodatkowego podciśnienia. Zużycie może wtedy sięgać do nawet 1,5 tys.–2 tys. Nl/cykl pracy.
Także tę potrzebę można jednak spełnić bez większych komplikacji. Jeżeli użytkownik nie jest w stanie zapewnić ciśnienia powietrza odpowiedniego do działania manipulatora, dodajemy do niego wzmacniacz ciśnienia. Jest on w stanie podwoić wartość ciśnienia doprowadzonego do urządzenia i zapewnić stabilną pracę manipulatora.
Chciałbyś zastosować w swoim zakładzie manipulator pneumatyczny? Masz pytania dotyczące zasilania sprężonym powietrzem? Przedstawimy wszystkie aspekty tego rozwiązania, skontaktuj się z nami już dziś!