Kategorie
Bezpieczeństwo Chwytak Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Jak przygotować się do zakupu manipulatora?

Wybór manipulatora to poważne zadanie zakupowe. Wymagające zarówno dla klienta, jak i producenta oraz dostawcy rozwiązań. Jedna strona powinna zgromadzić jak najwięcej informacji dotyczących przeznaczenia manipulatora, a druga – w oparciu o te dane, powinna przygotować spersonalizowaną ofertę. Dobra współpraca między klientem a producentem gwarantuje, że w hali stanie dokładnie najlepszy dla danych warunków pracy manipulator. 

Jak się przygotować do zakupu manipulatora przemysłowego?

Przygotowując się do rozmowy z przedstawicielem producenta, tworząc zapytanie ofertowe, klient powinien wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim koniecznie musi określić typ przenoszonego produktu, jego gabaryty, wagę. Generalnie powinien stworzyć możliwie jak najszerszy opis produktu, który pozwoli określić jego specyfikę, istotną z punktu widzenia działania manipulatora. Przedstawiciele Dalmec zawsze podczas „wizji lokalnej”, jeszcze przed przygotowaniem oferty, przeprowadzają z klientem bardzo dokładny wywiad dotyczący specyfiki pracy i produktu (zob. solidny wywiad to podstawa). Niestety nie wszyscy producenci podchodzą do przygotowania oferty w ten sposób.

Co się liczy przy wyborze manipulatora przemysłowego?

Manipulator przemysłowy to sprzęt przygotowany do pracy w bardzo różnych warunkach. W zależności od przenoszonego materiału, odległości przenoszenia, wagi produktu, jego wielkości, producent dobiera najlepszą dla danego klienta wersję. To właśnie te dane pozwalają stwierdzić, czy potrzebny jest manipulator linkowy czy model ze sztywnym układem ramion. Zapytanie ofertowe powinno zawierać m.in.:

  • typ, wymiary, wagę przenoszonego produktu
  • informację, czy manipulator ma obsługiwać jeden czy więcej typów produktu
  • dane dotyczące sposobu manipulowania produktem
  • specyfikę miejsca pobierania i odkładania produktu
  • informację o odległości
  • dodatkowe dane dotyczące otoczenia pracy manipulatora (np. strefa czysta lub wybuchowa).

O produkcie do manipulatora musimy wiedzieć wszystko

Udźwig

Manipulator przemysłowy to urządzenie, które jest w stanie wspomagać przenoszenie bardzo różnych rzeczy. Drewno, butelki, różnego rodzaju opakowania, blachy, rury, a nawet szyby. Do każdego z tych produktów dobierany jest odpowiedni manipulator. Innego chwytaka będzie potrzebował manipulator do przenoszenia beczek, a zupełnie innego ten do rur. Klient nie musi mieć doświadczenia w doborze manipulatora (to zadanie producenta), zna natomiast świetnie swój proces produkcyjny i wiedzę o nim powinien przekazać producentowi.

Wpływ na rodzaj manipulatora mają także wymiary produktu. Przekładają się one nie tylko na rodzaj chwytaka, ale i siłę manipulatora, sposób jego zamontowania i zakres pracy. Czasami – przy specyficznych produktach – pytamy nawet o punkty, w który można dany produkt „załapać”.

W Dalmec jesteśmy przyzwyczajeni do zadawania klientom takich niewygodnych pytań i wiemy, jak wiele korzyści one potem przynoszą. Dlatego też gorąco namawiamy Was, aby wszystkie takie szczegóły przekazywać producentowi. W ten sposób dbacie o to, aby manipulator został jak najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb. Jeśli zależy Wam na efektywnych rozwiązaniach, które poprawią komfort pracy, wzmocnią jej bezpieczeństwo, skrócą czas wykonywania niektórych czynności, opis produktu powinien być jak najdokładniejszy. Przy wyborze manipulatora przemysłowego istotną informację stanowi również ilość przenoszonych produktów. Oczywiście nie chodzi tutaj np. o konkretne wersje opakowań, występujące w 10 wersjach gabarytowych, a o typ produktu. Różniące się nieco od siebie opakowania nie stanowią wyzwania dla manipulatora. Natomiast czasami nawet drobny szczegół w geometrii produktu powoduje duże wyzwanie.

Waga produktu a manipulator przemysłowy

Manipulatory przemysłowe są przystosowane do przenoszenia zarówno bardzo lekkich produktów, jak i tych bardzo ciężkich. Ich waga ma wpływ na udźwig. W Dalmec skala zaczyna się na poziomie 5 kg a kończy na 1500 kg. Nie ma jednak czegoś takiego, jak uniwersalny manipulator. Nie dajcie się pod tym względem oszukać. Jeśli potrzebny jest sprzęt do różnych wagowo przedmiotów, to dobiera się go pod priorytetowe kategorie produktów. Niedopasowanie, przewymiarowanie manipulatora przemysłowego skutkuje albo tym, że sprzęt jest niewykorzystywany i się tylko kurzy albo co gorsza, że jest wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że grozi to w najlepszym wypadku wydłużeniem wykonywania cyklu i negatywnym wpływem na ergonomię. W najgorszym – niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia pracowników (zob. bezpieczeństwo przy operacjach transportu bliskiego).

Jak manipulować manipulatorem?

Sposób manipulowania produktem to kolejne ważne zagadnienie. Kwestia tego, czy produkt chcemy obracać czy odchylać, czy może jedno i drugie, istotnie wpływa na proponowane nam przez producenta rozwiązania Doświadczony partner biznesowy, profesjonalny producent, jest w stanie naprawdę wiele w tej kwestii zrobić. Często jego zdystansowane spojrzenie z zewnątrz na cały proces produkcji pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie, wręcz uszyć je na miarę potrzeb klienta i w efekcie zoptymalizować działania. Manipulatory przemysłowe mogą obracać lub odchylać produkt, mogą w końcu robić jedno i drugie. To ostatnie rozwiązanie czasami jest zupełnie niepotrzebne, czasami zaś absolutnie wskazane. Pytanie, czy potrafimy to dostrzec.

Zasilanie

Droga manipulatora przemysłowego

Przygotowując się do zakupu manipulatora, klient powinien stworzyć nie tylko szczegółowych opis produktu, ale i miejsca jego pobierania i składowania. To, skąd manipulator ma pobrać produkt (kontener, paleta, transporter), oraz jakie operacje musi wykonać w trakcie przenoszenia, w końcu to, gdzie musi produkt odłożyć – wszystkie te informacje w istotny sposób wpływają na dobierane przez producenta rozwiązania. Ich spersonalizowanie pod potrzeby klienta poprawia ergonomię pracy operatora, jego bezpieczeństwo i komfort pracy. Często również przyśpiesza cały proces i go po prostu ułatwia. Warto pamiętać, że sposób pobierania jest ściśle związany z charakterystyką produktu – od tego, czy produkt ma ucho, otwory czy jest szybą zależy na przykład dobór haka lub innej formy uchwytu.

Zasięg

Zasięgi

Odległość między punktem pobierania i miejscem składu jest ogromnie istotna dla wyboru manipulatora. Dobór rozwiązania zależy od pola działania, powierzchni hali produkcyjnej i potrzebnego zasięgu. Wykorzystanie przegubów przy ograniczonej powierzchni hali produkcyjnej pomoże zoptymalizować pracę, ale żeby producent mógł zaproponować to rozwiązanie, musi najpierw zostać poinformowany, że taki problem istnieje.

Z czego robi się manipulator przemysłowy?

Specyfika niektórych branż wymaga wykonania manipulatora w określony sposób i użyciem konkretnych materiałów. Przemysł spożywczy i farmaceutyczny wiąże się z bardzo wysokim poziomem higieny. Można się więc domyślać, że sprzęt będzie często myty z użyciem chemii. Do produkcji takiego manipulatora zostają wykorzystane odpowiednio odporne komponenty i stal nierdzewna. Przed zapyleniem chronią lepsze uszczelki, a przed podwyższoną temperaturą specjalne osłony. Wyższą higienę zapewniają natomiast rozwiązania eliminujące ryzyko zbierania się wody. Do stref wybuchowych przygotowywane są manipulatory z komponentów miękkich, z certyfikatem ATEX (znajdują się one z ofercie Dalmec). Wykorzystanie wszystkich tych rozwiązań jednocześnie byłoby niemożliwe, a przede wszystkim generowałoby ogromne koszty, niewspółmierne do potrzeb. Dlatego tak ważne jest poznanie przez producenta specyfiki branży, dla której przygotowuje on ofertę.

Z powyższego, skrótowego tylko przeglądu, widać wyraźnie, że wybór manipulatora przemysłowego to zadanie wymagające. Tak dla klienta, jak i dla producenta. Wszystkie podniesione przez nas zagadnienia, dobry producent powinien zanalizować przed przedstawieniem klientowi oferty. On z kolei, chcąc się zabezpieczyć, powinien przygotować jak najdokładniejsze „sprawozdanie“ z produktu, procesu produkcji i specyfiki branży. Dzięki takiej współpracy producent ma szansę stworzyć rozwiązanie dedykowane konkretnemu klientowi i jego potrzebom. Rozwiązania uniwersalne się w tej sytuacji nie sprawdzają (zobacz też Manipulator przemysłowy: gotowy czy robiony na zamówienie?). Zakup takiego „manipulatora do wszystkiego“ wymusza przestawienie transportera, zmianę zbiornika, przeniesienie lamp. W efekcie, najczęściej taki niedopasowany manipulator staje w kącie i się kurzy. Lepiej więc postawić na personalizację, dobrać rozwiązania do swoich potrzeb i efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu.