Kategorie
Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Manipulator przemysłowy a podłoże. Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem niezwykle istotnym dla każdego, kto chce wyposażyć swój zakład w manipulator przemysłowy – fundamentem, na którym urządzenie to staje. Prawidłowe zakotwienie manipulatora do podłoża jest niezbędne nie tylko dla jego efektywnej pracy, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa użytkowania.

Jakiego podłoża potrzebuje manipulator przemysłowy?

Manipulator przemysłowy jest urządzeniem podlegającym dozorowi technicznemu, zatem ma ściśle określone wymagania, m.in. dotyczące montażu (więcej na ten temat dowiedz się z naszego artykułu o dozorze technicznym manipulatorów). Jednym z wymagań montażowych jest odpowiednie podłoże.

Klienci często pytają, czy ich posadzka „wystarczy” do utrzymania manipulatora. Podają konkretny rodzaj betonu, np. B-25, i grubość posadzki. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ zależy nie tylko od parametrów podłoża, lecz także od sił działających przy użyciu konkretnego manipulatora. Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny przez inspektora budowlanego.

Oświadczenie o możliwości zakotwienia manipulatora

Zanim manipulator stanie na swoim miejscu, będziemy potrzebowali dokumentu poświadczającego możliwość zakotwienia go w podłożu.

Dotyczy to zarówno manipulatorów montowanych bezpośrednio na posadzce, jak i tych na płycie bazowej, wreszcie – konstrukcji wsporczych manipulatorów podwieszanych. W każdym z tych przypadków inaczej przedstawia się rozkład sił działających na podłoże, niemniej wymóg dokumentacji zawierającej zgodę osoby z uprawnieniami budowlanymi na montaż obowiązuje zawsze.

Odpowiednią zgodę będziesz musiał przygotować na etapie zatwierdzania projektu manipulatora. (Aby dowiedzieć się, jakie jest jego miejsce w procesie zamówienia, zajrzyj do naszego przewodnika dla inżynierów).

Po przygotowaniu rysunków przez projektantów Dalmec otrzymasz je do akceptacji. Na jednym z rysunków technicznych zaznaczymy siły działające na podłoże, które generuje manipulator:

  • nacisk na podłoże (w newtonach albo w kilogramach) – jest to wartość netto manipulatora bez ładunku;
  • maksymalny moment, jaki działa na każdą z kotew przy maksymalnym obciążeniu i wychyleniu manipulatora.

To na podstawie tego konkretnego rysunku, dla Twojego własnego manipulatora o danym numerze seryjnym należy przygotować oświadczenie o możliwości montażu manipulatora do podłoża w konkretnie wskazanym miejscu. Dostaniesz od nas wszystkie potrzebne dane dotyczące manipulatora, także parametry planowanych kotew. Natomiast to Ty musisz potwierdzić, czy w przypadku Twojej posadzki są one odpowiednie i na jaką głębokość mogą zostać wwiercone.

Oświadczenie musi przygotować inżynier z uprawnieniami budowlanymi. Bez tego nie możemy rozpocząć montażu manipulatora, ponieważ odpowiadamy za pełne bezpieczeństwo urządzenia.

Podłoże manipulatora – niezbędna dokumentacja

Aby wydać oświadczenie, osoba z uprawnieniami budowlanymi będzie potrzebowała dokumentacji powykonawczej Twojej posadzki, dlatego sprawdź, czy ją posiadasz. Powinna zawierać dane dotyczące wykonania posadki i być poświadczona przez kierownika budowy posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Na tej bazie inżynier budowlany może wydać decyzję pozytywną lub negatywną dotyczącą montażu. Jeśli w Twoim zespole nie ma takiej osoby, jesteśmy w stanie zaproponować współpracę z odpowiednim specjalistą, ale musi on otrzymać od Ciebie wspomniane dokumenty.

Co jeśli nie masz dostępu do dokumentacji podłoża? Spokojnie, taka sytuacja zdarza się i mamy jej rozwiązanie. Współpracujemy z laboratorium wykonującym odwierty, którego przedstawiciel może do Ciebie przyjechać. Na bazie odwiertów przygotowujemy dokumentację posadzki określającą jej skład, wykonanie, grubość – jednym słowem odtwarzamy dokumentację powykonawczą. Dalej możemy działać analogicznie jak w przypadku, gdy posiadasz dokumentację.

Co jeśli podłoże nie spełnia wymagań?

Decyzja o możliwości zakotwienia manipulatora nie jest czystą formalnością. Zdarza się, że posadzka w zakładzie nie spełnia wymagań wystarczających, by bezpiecznie zamontować na niej manipulator. Co zrobić w takim przypadku?

Jeśli decyzja jest negatywna, możemy zaprojektować fundament, który umożliwi montaż manipulatora. Fundament wykonuje klient. Warto pamiętać, że jest to proces dość czasochłonny, ponieważ beton musi wyschnąć, co trwa zazwyczaj ok. 3-4 tygodni.

Oczywiście zdarza się, że klient nie może lub nie chce wykonać fundamentu, chociażby w przypadku, gdy nie jest właścicielem hali produkcyjnej. W takim przypadku znajdujemy rozwiązanie alternatywne, polegające na zmianie projektu manipulatora. Może ona dotyczyć na przykład wykonania większej ilości otworów w podstawie manipulatora, zwiększenia płyty bazowej lub zastosowania płyty pośredniej. W każdym z tych wypadków nacisk na podłoże jest mniejszy. Oczywiście oświadczenie o możliwości montażu nadal jest potrzebne.

Kotwienie manipulatorów na płycie bazowej i manipulatorów przenośnych

Kiedy manipulator montowany jest na płycie bazowej sytuacja jest o tyle prostsza do rozpatrzenia, że istotny staje się tylko jeden parametr – ciężar manipulatora, a więc jego siła nacisku na podłoże. Oświadczenie musi więc stwierdzać, że dana posadzka jest na tyle wytrzymała, by wytrzymać ciężar manipulatora.

Osobnym przypadkiem są manipulatory przenośne, które można przemieszać dzięki specjalnej płycie bazowej. Wtedy precyzyjnie ustalamy miejsca, w których będzie pracował manipulator i oznaczamy je w dokumentacji, najczęściej względem stałego punku hali. Przykładowo, jeśli manipulator ma pracować w trzech miejscach,  te trzy miejsca są zaznaczone w layoucie i dla każdego z nich potrzebujemy oświadczenia o możliwości montażu.

Jeśli zastanawiasz się, jaka wersja montażowa manipulatora może sprawdzić się w Twoim zakładzie, zajrzyj do naszego artykułu.

Czy mogę zamontować manipulator w moim zakładzie?

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy Twoja posadzka jest wystarczająco mocna, by zamontować na niej manipulator, nie jest prosta. Wymaga dokładnej znajomości parametrów podłoża, projektu konkretnego manipulatora i osoby o odpowiednich kompetencjach i uprawnieniach, która wyda decyzję na ten temat.

Czy to znaczy, że nie będziesz mógł zamontować u siebie manipulatora? Bynajmniej! Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zawsze znaleźć rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się korzyściami z użytkowania manipulatora: od projektu fundamentu, po dostosowanie wersji montażowej manipulatora do Twoich możliwości. Tutaj liczy się współpraca i uzyskanie wszystkich potrzebnych danych, abyśmy wspólnie mogli wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim przypadku. Manipulator projektowany na zamówienie jest w stanie dostosować się do Twoich potrzeb.

Kto przeprowadza taki wywiad?

Przygotowujesz się do wdrożenia manipulatora i nie wiesz, jakie dane i dokumenty będą Ci potrzebne? Chciałbyś wiedzieć więcej o dostępnych rozwiązaniach? Szukasz informacji potrzebnych zarządowi do podjęcia decyzji o wdrożeniu? Śledź naszego bloga, aby zdobyć wiedzę o manipulatorach przemysłowych. A jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania skontaktuj się z nami!