Kategorie
Bezpieczeństwo Chwytak Manipulatory Manipulatory Przemysłowe Urządzenia Transportu Bliskiego UTB

Manipulator przemysłowy: gotowy czy robiony na zamówienie?

Bardzo istotne jest, aby manipulator przemysłowy lub inne urządzenie wspomagające podnoszenie funkcjonowało dokładnie tak, jak tego potrzebujesz. W końcu bezpieczeństwo pracowników, szybkość produkcji, jak i jakość produktu końcowego w dużej mierze zależy od jakości posiadanych narzędzi, które pomogą Ci prawidłowo wykonać pracę.

Masz dwie opcje podczas wyszukiwania następnego urządzenia transportu bliskiego: możesz zakupić gotową maszynę lub możesz zlecić zaprojektowanie manipulatora w taki sposób, aby spełniał potrzeby i specyfikacje Twojego unikalnego środowiska produkcyjnego.

Pierwsze rozwiązanie może się wydawać najprostszą i najtańszą opcją, ale to manipulatory zaprojektowane na zamówienie stanowią najlepszą drogę realizacji inwestycji.

Odpowiadamy na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Problem z gotowymi manipulatorami przemysłowymi

Manipulatory przemysłowe nieprojektowane na zamówienie mogą mieć i w większości przypadków mają niższą początkową cenę zakupu niż urządzenia wykonane na zamówienie. Warto zwrócić uwagę, że mówimy o koszcie początkowym.

Wiele przedsiębiorstw dopiero po fakcie zdaje sobie sprawę, że zakupione urządzenia, które nie były projektowane na zamówienie, zamiast ułatwiać pracę pracowników… stają się dla nich źródłem frustracji. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy maszyna nie jest skonstruowana tak, aby dokładnie odpowiadać potrzebom zakładu produkcyjnego, może pojawić się dysonans pomiędzy tym, do czego pracownik potrzebuje maszyny a tym, co rzeczywiście urządzenie jest w stanie zrobić.

Na przykład, standardowa maszyna może nie być zaprojektowana tak, aby sięgać tak daleko, jak tego potrzebuje wykonawca, zmuszając pracownika do ręcznego zakończenia pracy, przesuwania obiektu z najdalszego punktu zasięgu manipulatora do końcowego punktu umieszczenia. Może to spowodować obrażenia pracowników i spowolnić tempo produkcji.

Nierzadko zdarza się również, że po roku lub dwóch użytkowania, gdy niedociągnięcia maszyny stają się nie do zniesienia, przedsiębiorstwa rezygnują z wykorzystywania tego typu urządzeń.

Twoim celem jest zwiększenie zysków. Standardowe maszyny często stanowią przeszkodę na drodze do osiągnięcia celu ze względu na wolniejsze tempo produkcji, roszczenia odszkodowawcze pracowników i ich nieobecności spowodowane urazami czy koszty wymiany maszyn. Te przeszkody mogą stać się realnymi kosztami dla Twojego przedsiębiorstwa (zob. manipulator przemysłowy oszczędza pieniądze firmy).

W jaki sposób wykonane na zamówienie manipulatory przemysłowe zapewniają wysoką wartość Twojej inwestycji

Kiedy urządzenie transportu bliskiego (UTB) jest zaprojektowane z myślą o środowisku produkcyjnym, możesz mieć pewność, że nie że nie będziesz musiał kompensować braków w sprzęcie.

Maszyna zaprojektowana na zamówienie powinna ułatwić i zwiększyć bezpieczeństwo pracy Twoich pracowników (zob. bezpieczeństwo przy operacjach transportu bliskiego). Wdrożenie urządzenia, które ułatwia przenoszenie materiałów bez ryzyka utraty zdrowia pracowników, pozwala im skuteczniej wykonywać pracę. Bezpieczniejsze miejsce pracy z kolei spowoduje zmniejszenie strat związanych z roszczeniami odszkodowawczymi pracowników oraz absencjami pracowników wynikającymi z konieczności powrotu do zdrowia po wypadku.

Oprócz stworzenia bezpieczniejszego miejsca pracy, manipulator dostosowany do potrzeb Twojego zakładu pomoże poprawić czas produkcji, a więc będziesz w stanie zrealizować więcej zamówień w krótszym czasie.

W Dalmec, przed zaprojektowaniem na zamówienie maszyny do transportu materiałów, bierzemy pod uwagę m.in. następujące kwestie:

  • Rozmiar elementów, które mają być obsługiwane
  • Wagę obsługiwanych elementów
  • Rodzaj chwytu jaki mamy zastosować ( haki, widły, szczęki, trzpienie, magnesy, przyssawki etc )
  • Wymagania dotyczące zasięgu: odległość od punktu pobrania do punktu umieszczenia
  • Ruch pionowy: odległość w pionie od punktu chwytu do punktu ustawienia
  • Cykl pracy: jaki jest proces obsługi komponentu przez użytkownika końcowego i jakie są wymagania dotyczące manipulacji komponentami od miejsca pobrania do miejsca umieszczenia?
  • Ograniczenia wysokości stropu

Więcej na dowiesz się z artykułu solidny wywiad to podstawa.

Jakie rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie?

Standardowy manipulator może być rozsądnym rozwiązaniem, jeśli jesteś całkowicie przekonany, że takie rozwiązanie będzie pasowało do Twojego środowiska produkcyjnego. Jednak to zaprojektowany na zamówienie manipulator przemysłowy daje pewność, że Twoje urządzenie będzie działać dokładnie tak, jak tego potrzebujesz.